01.07.2024

Artvin’de “Bir Yetime Aile Olmak” Konulu Panel Düzenlendi

30 Haziran Koruyucu Aile Günü dolayısıyla, korunma ihtiyacı olan çocuklar konusuna dikkat çekmek, bu konudaki vicdani sorumluluğu hatırlatmak ve onların aile ortamında büyümelerine katkı sağlamak amacıyla "Bir Yetime Aile Olmak" konulu koruyucu aile paneli düzenlendi.

Artvin İl Müftülüğü İl Vaizi Rukiye Gürler Ulutaş’ın moderatörlüğünü yaptığı panel, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Panelist olarak Artvin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Öğretmeni Kübra Kitapçı, Artvin İl Müftülüğü Kur’an Kursu Öğreticisi ve Manevi Danışman Sümeyye Bilgin katıldı.

Programın açılış konuşmasında İl Vaizi Ulutaş; Kur’an-ı Kerim’de yetimler konusunu içeren bazı ayetleri hatırlatarak, yetimlerin, kimsesizlerin, himaye edilmesinin ve gözetilmesinin önemine dikkat çekti.

Açılış konuşmasından sonra Artvin İl Müftülüğü Kur’an Kursu Öğreticisi ve Manevi Danışman Sümeyye Bilgin; “Dini Referanslar Bağlamında Koruyucu Ailelik” konulu sunumunda: Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamberin hayatında yetim konusuna değindi. Bir çocuğun aile ortamında sevgi ve şefkatle büyümesinin, çocuğun ve toplumun menfaatine uygun olduğunu söyleyen Bilgin, bu hususta mahremiyet eğitimine önem verilmesi ve çocuğun öz ailesi ile görüştürülmesi gerektiğini de ifade etti. Konunun ahlaki boyutuna da dikkat çeken Bilgin; “İslam’da kimsesiz bir çocuğa sahip çıkmak, bir yetimin başını okşamak, ona evini ve gönlünü açmak onun maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmak, ibadet bilinciyle yerine getirilmesi gereken ahlaki bir sorumluluktur. Koruyucu aile olmak çocuğu kalbinde büyütmektir” dedi.

Ardından Artvin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Öğretmeni Kübra Kitapçı; koruyucu aile hizmetine dikkat çekerek, “Koruyucu aile olmak Çocuğun korunma ve bakım altında olduğu süreyi sıcak ve güvenli bir aile ortamında örselenmeden geçirmesini ve normal hayatını devam ettirmesini sağlamaktır” dedi. Koruyucu aile olabilmek için gereken hukuki şartlar nelerdir? Kimler koruyucu aile olabilir? Çocuk aileye geldiği zaman nelere dikkat edilmesi gerekir, Koruyucu ailenin yükümlülükleri nelerdir? Sorularına yanıt verdi. Konuşmasının devamında ülkemizdeki koruyucu aile ile ilgili istatistik verilere de yer vererek; Artvin’de toplamda 12 koruyucu aile olduğunu ve yanlarındaki çocuk sayısının 14 olduğunu, Ülke genelinde 8551 koruyucu aile, yanlarındaki çocuk sayısının da 10265 olduğu bilgilerini paylaştı.

Program, İl Vaizi Ulutaş’ın teşekkür konuşmasıyla sona erdi.