30.05.2024

Artvin ‘de 4-6 Yaş Kur’an Kursu Öğrencileri Yıl Sonu Programında Buluştu

Artvin İl Müftülüğüne bağlı 4-6 yaş Kur’an kurslarında eğitim gören öğrenciler için yıl sonu programı düzenlendi.

Programa Artvin Valisi Vekili Berker ÇIRAK, İl Emniyet Müdürü Hüseyin ADATEPE, İl Milli Eğitim Müdürü Fahri ACAR ve İdari mülki amirler ile siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

Artvin Çoruh Üniversitesi Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki yıl sonu programında konuşan İl Müftüsü Mesut Harmancı, "Öğrencilere yönelik motivasyonu ve birlikteliği pekiştirmek amacıyla böyle bir etkinlik planladık. 4-6 Yaş Kur’an kursları, kurumumuzun gözbebeği projelerinden biridir. Diyanet İşleri Başkanlığı 4-6 yaş seviyesindeki çocukların İslam dininin değerlerini, insan hayatına anlam kazandıran unsurlardan biri olarak fark etmelerini, kazandığı bu değerleri günlük hayatlarında kullanabilmelerini, Kur'an-ı Kerim'i içerik, ses, şekil ve kendi yaş gruplarına uygun olarak tanıyabilmelerini, Allah'ı sevgi temelinde tanıyabilmelerini ve yaratılışı fark etmelerini, Peygamber efendimizin kişiliğini ve karakterini tanımalarını; sevip rol model almalarını, sağlıklı bir din ve ahlak gelişimi göstermelerini sağlamak ve ihtiyaç duydukları diğer gelişim süreçlerine de katkıda bulunmak amacıyla 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursları Öğretim Programı hazırlamıştır. Hazırlanan program, ilk olarak 2013-2014 eğitim-öğretim yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenen bazı illerde pilot olarak uygulamaya konulmuştur. Pilot uygulamanın olumlu sonuçlar alması ve toplumda yüksek kabul görmesi ile birlikte ülke genelinde, şartları elverişli olan yerlerde bu kursların açılmasına karar verilmiş, 2014–2015 eğitim öğretim yılı ile birlikte tüm ülkede uygulamaya konulmuştur. Okul öncesi dönemde sağlıklı bir din ve ahlak gelişimini hedeflemesi ile bir ilki gerçekleştiren 4-6 yaş grubu Kur’an kursları büyük bir öneme haizdir. TÜİK’ten alınan verilere göre ülkemizin 4-6 yaş çocuk nüfusu yaklaşık 4 milyondur. Türkiye genelinde Kur’an Kurslarımızda 2022-2023 eğitim öğretim yılı kapsamında 193 bin 564 öğrenci eğitim almıştır. İlimiz merkezinde son 3 yılın verilerine baktığımızda 2022 yılında 3 kursumuzda toplamda 42 öğrencimiz, 2023 yılında yine 3 kursumuzda, 40 öğrencimiz eğitim almış, 2024’de yani bu yıl 4 kursumuz bulunmakta ve toplamda 67 öğrencimiz eğitim almaktadır. Bu verilerden hareketle 4-6 Yaş Kur’an Kurslarına olan rağbetin ilimiz bazında az olduğunu üzülerek ifade etmekteyim. Bu kurslarımız milli ve manevi değerleri, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza aktarma konusunda önemli bir görev icra etmektedir. Bu güzide kurslarımıza olan katılımın artarak devam etmesini sizlerden istirham ediyorum” dedi.

 

Kur’an Kursu Öğreticilerimizin organize ettiği yıl sonu programında öğrenciler, yıl boyunca öğrenmiş oldukları bilgileri, duaları, ilahileri ve şiirleri gösteriler halinde sundular. Filistin’deki kardeşlerini de unutmayan minik öğrenciler; okumuş oldukları şiir ve dabke dansıyla katılımcılara duygusal anlar yaşattılar.

Program hatıra fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi.